Павло Булгак : «Острозька академія дає тобі квиток у життя, до успіху, до становлення тебе, як людини, як фахівця, громадянина, як патріота країни»

11831647_425787020963123_4013274140198518384_n

Я сам з Рівного. Народився і виріс в цьому місті. На час мого вступу «Острозька академія» вже мала авторитет в області, як навчальний заклад в якому нема хабарів. Який може дати знання талановитим студентам, котрі дійсно хочуть вчитися і знайти правильне місце в своєму житті.

Зізнаюсь, намагався перед цим вступити в декілька рівненських вишів і, чесно кажучи, був розчарований тим, що я там побачив. Інтуїтивно відчував, що це не моє. Атмосфера там була якась гнітюча, «совкова» і не творча. Я сам з простої родини. Батько раніше працював автослюсарем, мати – робітницею на заводі «Газотрон». Потім, коли настали важкі 90-ті, наша родина почала торгувати на базарі. Я й сам, будучи школярем, влітку торгував, допомагав батькам, заробляв якісь свої перші невеликі гроші.

В один момент мені стало зрозуміло – випускнику школи зі звичайної родини проблематично поступити на хороший факультет у Рівненський виш, без хабарів, чи блату. Знайомі студенти також розповідали, що й після вступу дуже часто доводилося платити за заліки, неявку на лекції та пари, тощо. Думаю, що зараз ситуація стала кращою, але тоді у 2000-х, такою була репутація у багатьох місцевих ВНЗ.

Тому я, в принципі, і обрав «Острозьку академію», як щось світле і чесне в моїй уяві, без мажорів. Спочатку хотів поступити на іноземну філологію тому що закінчив дуже хорошу Рівненську спеціалізовану школу №15 з поглибленим вивченням іноземних мов. Однак, трохи не дібрав балів. Я пішов на підготовче відділення. І знов не дібрав пару балів до вступу. Конкуренція вже тоді була надзвичайно висока.

Тоді в ОА якраз відкривалася нова спеціальність «Політологія». Ще в школі в мене було дві схильності. Одна, до мов, друга – до географії, історії, політики, публіцистики, журналістики. Мабуть, це була доля і один з важливих життєвих уроків. Не варто опускати голову, якщо щось не виходить. Іноді, треба озирнутися навкруги і побачити нові можливості для себе. Зробити один крок назад, але потім два вперед. Так я почав вчитися у першій в історії Острозької академії групі студентів-політологів – ПЛ-11.

Коли розпочалося навчання, то мої враження від Академії вже були не такими, як у моїх одногрупників. До цього я вже рік провчився в Острозі на підготовчому відділені, пройшов хорошу академічну школу. Я вже знав за якою системою проходить навчання, знав багатьох викладачів, отримав додаткові знання. Адже на підготовчому нас вчили, фактично, за програмою перших курсів. До речі, це дуже сильно допомогло. Перший рік в якості повноправного студента ОА пройшов легко, на одному диханні.

Тоді наша академія ще не була такою блискучою, яскравою, богемною і сучасною, як зараз. Ми не мали такої фантастичної сучасної бібліотеки. На місці нинішнього стадіону було лише старе футбольне поле, де місцеві мешканці випасали худобу. Ще не було тенісних кортів та котеджного містечка для викладачів, багатьох статуй, парку та озера, впорядкованого підземелля капуцинів. Все це потім будувалося і з’являлося на наших очах. Але то зовнішні враження. Насправді, я був підкорений контрастом між рівненськими вишами, рівненською молодіжною тусовкою і академією.

Найперше – це питання мови. Тоді у Рівному серед молоді переважала російська мова. Я й сам був переважно російськомовним. Але саме завдяки Острозькій академії вперше цілком органічно та повністю перейшов на українську мову в побуті. Я опинився в середовищі, де пропагувалися українські цінності, патріотизм. В мене відбувся певний апгрейд свідомості. Я став україномовним, почав відкривати для себе сторінки правдивої української історії про які раніше не знав. Все це дало відчуття міцного українського коріння, яке, очевидно, є в кожному з нас.

Мені сподобалися викладачі, академічна атмосфера більш індивідуального підходу до кожного студента. Я був вражений ректором Ігорем Демидовичем Пасічником його ерудованістю, енергетикою якою він міг зарядити людей. Я пам’ятаю перші зустрічі з ректором і його виступити перед нами – це було щось неймовірне, як він любив казати «це була фантастика». Зараз модно називати таких людей мотиваційними спікерами, якщо говорити про нашого Ігоря Демидовича, то він спікер 100 левела.

Щодо викладачів, то важко сказати що хтось був найулюбленішим. В ОА була низка класних викладачів яких я поважаю, яких я розумію, з якими подобалося навчатися.

Першим завкафедри «Політології» у нас був Іван Йосипович Береговий, покійний нажаль, доктор філософських наук, професор, людина старого гарту. Спершу нам це не сподобалось. Ми спершу не сприйняли його, це був наш внутрішній протест. Але потім він відкрився нам з іншої сторони. Це був той викладач, який вчив нас дорослому життю, реальному погляду на речі та процеси, які відбуваються в країні.

Деякі з його цитат ставали крилатими. Він часто любив закінчувати будь-яке звернення до тебе, як до студента, фразою «Так, чи не так?». Ще одна крилата фраза «таке життя, хлопці», взагалі носила дуже глибинний життєвий, філософський зміст.

Іван Йосипович не був строгим викладачем. Він передусім цінував тих, хто не «зубрить», а розуміє сутність речей і може сам формулювати потрібні тези, креативити, викручуватися. Він не лише доносив предмет, а й розказував приклади з життя, закликав не бути максималістами, а бути реалістами, шукати компроміси. Завдяки йому, у нас привилась здатність самостійно мислити, відстоювати свою позицію. Він бачив в людях талант, закликав розвивати свій потенціал, не сподіваючись лише на одну літературу. Він також поважав, розумів та підтримував студентів, які починали працювати вже під час навчання та переходили на індивідуальний план. А я був саме таким спудеєм.

Іншу, більш сучасну сторону політології для нас відкрив Юрій Мацієвський. Він навчався і стажувався в США. Ми дуже чекали його повернення в Україну. Нам кортіло доторкнутися до тих західних знань, які на той час були рідкістю в Україні. Коли Ю. Мацієвський очолив кафедру, то він почав навчати нас трохи іншої, модернової політології, яка базується не на філософії, а на біхевіоризмі, конфліктології, геополітиці, транзитології. До речі, саме завдяки Юрію Мацієвському, я серйозно зацікавився тематикою демократичного транзиту в пострадянських країнах та працями Роберта Даля про поліархію, взаємовідносини влади та опозиції. На відмінно захистив магістерську роботу по цій темі.

Ще один улюблений предмет «Історія політико-правових вчень», який викладав Роман Станіславович Мартинюк. Дуже класний, насправді, викладач який був закоханим у свій предмет і досконало знав його. Він міг по пам’яті цитувати підручник ІППВ Нерсесянца і це вражало. 

Для мене академія це дух здорової конкуренції, це простір творчої та наукової свободи, притаманний західній цивілізації. Ми всі прагнули краще вивчити предмет, краще його здати, засвоїти, генерувати щось своє. Зі сторони здавалося, що це боротьба за оцінки в заліковках, автомати, за те хто отримає більшу кількість 100 балів. Та насправді, це була боротьба саме за знання, за те, хто краще «шарить», креативить на ходу, дебатує, опираючись на здобуту теорію і практику.

Це, мабуть, те чого не вистачає нашим традиційним ВНЗ, де просто вчаться заради корочки. Я згоден з недавнім висловлюванням Ігоря Демидовича Пасічника про те, що сучасний ВНЗ має готувати студентів до дорослого, самостійного життя, яке сьогодні проходить в умовах постійної конкуренції та зміни обставин. Острозька академія в цьому плані знаходиться на правильному, передовому шляху.

Окрім цього академія вчила нас такому поняттю, як меценатство, фундаторство. Наше навчання супроводжували різноманітні конкурси, гранти, стипендії, які надавали меценати та відомі особистості. Багато кабінетів в ОА були обладнані за рахунок меценатських коштів. За гарне навчання, творчі здобутки, за активну участь в громадському та спортивному житті університету студентам також надавалися різні міні-гранти. Це теж був певний стимул і велика честь.

Я старався цього добиватися, кілька разів отримував іменні стипендії Фонду імені Володимира Кузя за активну участь в спортивному житті університету. Ще з підготовчого відділення виступав за баскетбольну команду Острозької академії. Також приводив до перемог у спартакіаді по баскетболу гуманітарний факультет, а потім ПІМ. Досі згадую той період часу із великою ностальгією.

Дякую нашому тренеру Олександру Іваніву за те, що він робив усе можливе, аби розкрити для нас баскетбол з більш професійної сторони. Любов до баскетболу – це для мене на все життя. Досі зберігаю офіційну червоно-чорну форму баскетбольної команди Острозької академії зі своїм іменним 21 номером.

Саме ті приклади меценатства, які я бачив за час навчання в ОА, потім надихнули на допомогу студентському проекту J-Lab – журналістській лабораторії при академії. Наприкінці 2014 року вібувався збір коштів на технічне забезпечення лабораторії. Довго не задумувався і від щирого серця зробив свій досить вагомий фінансовий внесок. Вважаю, що кожен успішний випускник ОА має хоч раз чимось віддячити своїй Альма-матер.


Приємно, що наш ректор, особисто, не байдужий до здорового способу життя, рухової активності, до фізкультури, до проведення спартакіад між факультетами. ОА також унікальна тим, що вона намагається давати не лише знання, але й навички громадянського життя та багато можливостей для саморозвитку поза парами. За час навчання в академії можна спробувати себе в абсолютно різних іпостасях. Було би тільки бажання. Чим я тільки не займався – і очолював Студентську раду Гуманітарного факультету і балотувався на посаду голови Братства Спудеїв, і співав в академічному хорі, брав участь в КВК, займався поезією, працював над студентськими газетами, виграв право на стажування у Верховній Раді України за програмою Університету Індіани.

Я вдячний Острозькій академії і особисто Ігорю Демидовичу, він свого часу зробив геніальний крок – познайомив Ларису Івшину з Острозькою академією. Я був у тій групі студентів, яким були присуджені перші іменні стипендії Лариси Івшиної. Потім ми в редакції газети «День» з Яною Кутько, Оленою Котюк, Ларисою Антощук, Дариною Зінчук та іншим спудеями проходили стажування. Потім я працював позаштатним кореспондентом газети. Завдяки Ларисі Івшиній та школі «Дня» мені відкрився шлях до подальшого професійного зростання у Києві.

Політологія, політична журналістика і політична діяльність в сучасному світі фактично одне і те саме. Хороший політик має бути і політологом, і хорошим політичним журналістом, спічрайтером, ідеологом, PR-ником, і вже навіть інтернет-маркетологом. Він має бути універсалом, вміти прогнозувати та моделювати розвиток ситуації. Він повинен простими словами, дуже доступно пояснювати людям складну державну політику та політичні процеси.

Катерина Дудар

helper homework free questions application college essay writing an for thesis master sensing remote purchase the questions louisiana essay on resume professional online writers disorders good on eating a statement thesis resume websites writing disorder stress traumatic papers post essays teachers service for writing resume professional dissertation projects nsf doctoral enhancement thoreau essays written david henry help diversity essay with ga atlanta writing 2014 services best resume in custom dissertation hyderabad services writing christianity help homework causes essay and effects research economics proposal dissertation krueger janice dissertation essay admission help college journalism thesis xml phd articles cheap singapore services writing cv machen dating aufkleber online selber hindi famous essay writers name my write hindi dissertation best writing reviews service online dating escalimetro dating jewish latin anoxeria essays nervosa dictionary antithesis thesaurus homework hacks life help custom plagarized papers non can essay money health buy class essay writing service 1st kindergarten lesson plans teachers website research skills papers help writing writing order dissertation states united services custom writing homework accounting help theory help pay essay to cost writing critically master thesis sca essay service residency university for me assigment doing research for sale papers for sale presentations powerpoint on myself essay resume how to temp hire put to on my write paper reddit mice men and lenny paper school for notebooks cheap for administrative sample letter medical cover assistant services fast resume writing outline speech and a buy sites essay marathi writers admissions mba essay sale black autobiography edition range rover 2014 for for casual letter cover staff event cheap online review divorce get papers abuse lgbt dating signs writing service resume monster jobs pueblo co help homework dissertation help online free services copywriting web cheap Desogen writing service ontario malaysia dissertation personal services statement law writing school homework my someone do need statistics to resumes office receptionist medical for francisco homework help san of plastics essay progressivism recycle on on essay philadelphia services jobs best in writing resume for resume engineer sample mechanical professional writers personal essay markets pen homework help modern history world help homework help phd dissertation proposal a essay thesis help writing associate resume sales for example editing language services english term paper writer a hire dissertation 3000 writing hire for writing companies grant for personal start statement how medical to school for rover range autobiography new sale sport numbering dissertation a purchase thesis wordpress custom menu to reasons go college essay to dissertation la sur guerre froide one my have write any ever papers statistics dissertation papers where i buy can student philippines services thesis name how chinese in write calligraphy my to anxiety statement thesis disorders questions prospectus dissertation defense dating commando especial swat online 2 school homework help history high school with help essays graduate naija application rejected dating terms of dissertation definition phd malaysia services writing dissertation 10 writing service pictures help odysseus homework writing atlanta resume services resume order chronological sample reverse amaryl indication associate sales letter for cover retail proofreading services online buy secure ketorol writing helps buying papers online name Artane generic schools on in leadership dissertation my grade essay post on stress essays disorder traumatic services writing tn nashville resume lottery uk dating horror stories online my do law business homework essay writings excellent essay writer famous poem a love generator writing help worldwide online free pletal shipping for assistant resume skills of medical summary assistance online homework masters when thesis samson my write i writing dissertation help a question get nursing titles research culture american essay diversity personal for help my i college with statement need in dissertations education writing service anchorage resume spelling online homework help services katy writing resume tx help resume dj second edition real essays with readings resume island services long ny writing virginia homework help arlington others essay a short on helping hire plan business plant related relief cancer skin pain diarrhea homework help 10 grade math tesol in phd thesis dissertation history prospectus with help my math homework line apcalis sx on lectionaries dating online assistant letter sales experience for no examples cover papers news online no rx sell zestoretic admissions university essay christopher newport above service self essay on car essay process buying a writers famous essay in india service writing singapore letter cover get writing essay helper homework a online persuasive against essay death penalty university help with essays writing thesis pakistan phd services in for application write college essay research paper urgently buy for me assignment my write paper earthquakes paper research college university writing admission essay for dissertation buy help online cranfield phd thesis university often problem solution most persuasive used order in is speeches essay help sociology homework websites english help law help essay to online essay help an write letter intent of for of purchase business geometry help hall homework prentice homework help math with my online cheap buy papers writing service legality essay writing cheap custom report for writing school preis speman helpful or is homework essay harmful hypertension food allergies can cause africa service dissertation help help language homework english is an buy it plagiarism essay you if on dissertation thakali do maths my homework custom uk essays written with dissertation writing best help with help assignment economics papers college for apa sale world essays a selected order new essay essay sports injuries 389 on argumentative app typing essay essay cant buy persuasive money happiness provera tablets buy safe homework radicals on help homework grade for science help 8th help homework asl service essays customer best help bible homework with verses to review buy lit a