Павло Булгак : «Острозька академія дає тобі квиток у життя, до успіху, до становлення тебе, як людини, як фахівця, громадянина, як патріота країни»

11831647_425787020963123_4013274140198518384_n

Я сам з Рівного. Народився і виріс в цьому місті. На час мого вступу «Острозька академія» вже мала авторитет в області, як навчальний заклад в якому нема хабарів. Який може дати знання талановитим студентам, котрі дійсно хочуть вчитися і знайти правильне місце в своєму житті.

Зізнаюсь, намагався перед цим вступити в декілька рівненських вишів і, чесно кажучи, був розчарований тим, що я там побачив. Інтуїтивно відчував, що це не моє. Атмосфера там була якась гнітюча, «совкова» і не творча. Я сам з простої родини. Батько раніше працював автослюсарем, мати – робітницею на заводі «Газотрон». Потім, коли настали важкі 90-ті, наша родина почала торгувати на базарі. Я й сам, будучи школярем, влітку торгував, допомагав батькам, заробляв якісь свої перші невеликі гроші.

В один момент мені стало зрозуміло – випускнику школи зі звичайної родини проблематично поступити на хороший факультет у Рівненський виш, без хабарів, чи блату. Знайомі студенти також розповідали, що й після вступу дуже часто доводилося платити за заліки, неявку на лекції та пари, тощо. Думаю, що зараз ситуація стала кращою, але тоді у 2000-х, такою була репутація у багатьох місцевих ВНЗ.

Тому я, в принципі, і обрав «Острозьку академію», як щось світле і чесне в моїй уяві, без мажорів. Спочатку хотів поступити на іноземну філологію тому що закінчив дуже хорошу Рівненську спеціалізовану школу №15 з поглибленим вивченням іноземних мов. Однак, трохи не дібрав балів. Я пішов на підготовче відділення. І знов не дібрав пару балів до вступу. Конкуренція вже тоді була надзвичайно висока.

Тоді в ОА якраз відкривалася нова спеціальність «Політологія». Ще в школі в мене було дві схильності. Одна, до мов, друга – до географії, історії, політики, публіцистики, журналістики. Мабуть, це була доля і один з важливих життєвих уроків. Не варто опускати голову, якщо щось не виходить. Іноді, треба озирнутися навкруги і побачити нові можливості для себе. Зробити один крок назад, але потім два вперед. Так я почав вчитися у першій в історії Острозької академії групі студентів-політологів – ПЛ-11.

Коли розпочалося навчання, то мої враження від Академії вже були не такими, як у моїх одногрупників. До цього я вже рік провчився в Острозі на підготовчому відділені, пройшов хорошу академічну школу. Я вже знав за якою системою проходить навчання, знав багатьох викладачів, отримав додаткові знання. Адже на підготовчому нас вчили, фактично, за програмою перших курсів. До речі, це дуже сильно допомогло. Перший рік в якості повноправного студента ОА пройшов легко, на одному диханні.

Тоді наша академія ще не була такою блискучою, яскравою, богемною і сучасною, як зараз. Ми не мали такої фантастичної сучасної бібліотеки. На місці нинішнього стадіону було лише старе футбольне поле, де місцеві мешканці випасали худобу. Ще не було тенісних кортів та котеджного містечка для викладачів, багатьох статуй, парку та озера, впорядкованого підземелля капуцинів. Все це потім будувалося і з’являлося на наших очах. Але то зовнішні враження. Насправді, я був підкорений контрастом між рівненськими вишами, рівненською молодіжною тусовкою і академією.

Найперше – це питання мови. Тоді у Рівному серед молоді переважала російська мова. Я й сам був переважно російськомовним. Але саме завдяки Острозькій академії вперше цілком органічно та повністю перейшов на українську мову в побуті. Я опинився в середовищі, де пропагувалися українські цінності, патріотизм. В мене відбувся певний апгрейд свідомості. Я став україномовним, почав відкривати для себе сторінки правдивої української історії про які раніше не знав. Все це дало відчуття міцного українського коріння, яке, очевидно, є в кожному з нас.

Мені сподобалися викладачі, академічна атмосфера більш індивідуального підходу до кожного студента. Я був вражений ректором Ігорем Демидовичем Пасічником його ерудованістю, енергетикою якою він міг зарядити людей. Я пам’ятаю перші зустрічі з ректором і його виступити перед нами – це було щось неймовірне, як він любив казати «це була фантастика». Зараз модно називати таких людей мотиваційними спікерами, якщо говорити про нашого Ігоря Демидовича, то він спікер 100 левела.

Щодо викладачів, то важко сказати що хтось був найулюбленішим. В ОА була низка класних викладачів яких я поважаю, яких я розумію, з якими подобалося навчатися.

Першим завкафедри «Політології» у нас був Іван Йосипович Береговий, покійний нажаль, доктор філософських наук, професор, людина старого гарту. Спершу нам це не сподобалось. Ми спершу не сприйняли його, це був наш внутрішній протест. Але потім він відкрився нам з іншої сторони. Це був той викладач, який вчив нас дорослому життю, реальному погляду на речі та процеси, які відбуваються в країні.

Деякі з його цитат ставали крилатими. Він часто любив закінчувати будь-яке звернення до тебе, як до студента, фразою «Так, чи не так?». Ще одна крилата фраза «таке життя, хлопці», взагалі носила дуже глибинний життєвий, філософський зміст.

Іван Йосипович не був строгим викладачем. Він передусім цінував тих, хто не «зубрить», а розуміє сутність речей і може сам формулювати потрібні тези, креативити, викручуватися. Він не лише доносив предмет, а й розказував приклади з життя, закликав не бути максималістами, а бути реалістами, шукати компроміси. Завдяки йому, у нас привилась здатність самостійно мислити, відстоювати свою позицію. Він бачив в людях талант, закликав розвивати свій потенціал, не сподіваючись лише на одну літературу. Він також поважав, розумів та підтримував студентів, які починали працювати вже під час навчання та переходили на індивідуальний план. А я був саме таким спудеєм.

Іншу, більш сучасну сторону політології для нас відкрив Юрій Мацієвський. Він навчався і стажувався в США. Ми дуже чекали його повернення в Україну. Нам кортіло доторкнутися до тих західних знань, які на той час були рідкістю в Україні. Коли Ю. Мацієвський очолив кафедру, то він почав навчати нас трохи іншої, модернової політології, яка базується не на філософії, а на біхевіоризмі, конфліктології, геополітиці, транзитології. До речі, саме завдяки Юрію Мацієвському, я серйозно зацікавився тематикою демократичного транзиту в пострадянських країнах та працями Роберта Даля про поліархію, взаємовідносини влади та опозиції. На відмінно захистив магістерську роботу по цій темі.

Ще один улюблений предмет «Історія політико-правових вчень», який викладав Роман Станіславович Мартинюк. Дуже класний, насправді, викладач який був закоханим у свій предмет і досконало знав його. Він міг по пам’яті цитувати підручник ІППВ Нерсесянца і це вражало. 

Для мене академія це дух здорової конкуренції, це простір творчої та наукової свободи, притаманний західній цивілізації. Ми всі прагнули краще вивчити предмет, краще його здати, засвоїти, генерувати щось своє. Зі сторони здавалося, що це боротьба за оцінки в заліковках, автомати, за те хто отримає більшу кількість 100 балів. Та насправді, це була боротьба саме за знання, за те, хто краще «шарить», креативить на ходу, дебатує, опираючись на здобуту теорію і практику.

Це, мабуть, те чого не вистачає нашим традиційним ВНЗ, де просто вчаться заради корочки. Я згоден з недавнім висловлюванням Ігоря Демидовича Пасічника про те, що сучасний ВНЗ має готувати студентів до дорослого, самостійного життя, яке сьогодні проходить в умовах постійної конкуренції та зміни обставин. Острозька академія в цьому плані знаходиться на правильному, передовому шляху.

Окрім цього академія вчила нас такому поняттю, як меценатство, фундаторство. Наше навчання супроводжували різноманітні конкурси, гранти, стипендії, які надавали меценати та відомі особистості. Багато кабінетів в ОА були обладнані за рахунок меценатських коштів. За гарне навчання, творчі здобутки, за активну участь в громадському та спортивному житті університету студентам також надавалися різні міні-гранти. Це теж був певний стимул і велика честь.

Я старався цього добиватися, кілька разів отримував іменні стипендії Фонду імені Володимира Кузя за активну участь в спортивному житті університету. Ще з підготовчого відділення виступав за баскетбольну команду Острозької академії. Також приводив до перемог у спартакіаді по баскетболу гуманітарний факультет, а потім ПІМ. Досі згадую той період часу із великою ностальгією.

Дякую нашому тренеру Олександру Іваніву за те, що він робив усе можливе, аби розкрити для нас баскетбол з більш професійної сторони. Любов до баскетболу – це для мене на все життя. Досі зберігаю офіційну червоно-чорну форму баскетбольної команди Острозької академії зі своїм іменним 21 номером.

Саме ті приклади меценатства, які я бачив за час навчання в ОА, потім надихнули на допомогу студентському проекту J-Lab – журналістській лабораторії при академії. Наприкінці 2014 року вібувався збір коштів на технічне забезпечення лабораторії. Довго не задумувався і від щирого серця зробив свій досить вагомий фінансовий внесок. Вважаю, що кожен успішний випускник ОА має хоч раз чимось віддячити своїй Альма-матер.


Приємно, що наш ректор, особисто, не байдужий до здорового способу життя, рухової активності, до фізкультури, до проведення спартакіад між факультетами. ОА також унікальна тим, що вона намагається давати не лише знання, але й навички громадянського життя та багато можливостей для саморозвитку поза парами. За час навчання в академії можна спробувати себе в абсолютно різних іпостасях. Було би тільки бажання. Чим я тільки не займався – і очолював Студентську раду Гуманітарного факультету і балотувався на посаду голови Братства Спудеїв, і співав в академічному хорі, брав участь в КВК, займався поезією, працював над студентськими газетами, виграв право на стажування у Верховній Раді України за програмою Університету Індіани.

Я вдячний Острозькій академії і особисто Ігорю Демидовичу, він свого часу зробив геніальний крок – познайомив Ларису Івшину з Острозькою академією. Я був у тій групі студентів, яким були присуджені перші іменні стипендії Лариси Івшиної. Потім ми в редакції газети «День» з Яною Кутько, Оленою Котюк, Ларисою Антощук, Дариною Зінчук та іншим спудеями проходили стажування. Потім я працював позаштатним кореспондентом газети. Завдяки Ларисі Івшиній та школі «Дня» мені відкрився шлях до подальшого професійного зростання у Києві.

Політологія, політична журналістика і політична діяльність в сучасному світі фактично одне і те саме. Хороший політик має бути і політологом, і хорошим політичним журналістом, спічрайтером, ідеологом, PR-ником, і вже навіть інтернет-маркетологом. Він має бути універсалом, вміти прогнозувати та моделювати розвиток ситуації. Він повинен простими словами, дуже доступно пояснювати людям складну державну політику та політичні процеси.

Катерина Дудар

writing professional service papers precios Louis Terramycin online order - Terramycin St. cheap letter no cover with for medical secretary experience essay admission 9gag writing to application quality write how essay college help homework grade 6 my homework do writing no purchase online prescription clarithromycin position for medical cover letter records library homework live help writing custom australia pads essay the about holocaust newspapers find old where to online term paper order devons philosophie dissertation nous apprendre vivre de a help channel homework on problem of pollution essay house thesis mango statement street the on urispas online purchase propecia buy uk online reviews a poem with write dissertation help me joe online dating vitale zero limited dating meier curve kaplan online homework should i my do tonight letter cover position sales sample for manager paper writing custom du arava acheter coffee vimax power brand discount paper order research cheap essay autobiography help application college resume for doctoral nsf dissertation grants database doctoral dissertation help help beehive homework english others essay helping thesis banking in phd islamic finance and online proquest dissertations digital does paper sell resume buy walgreens texas bar essays exam cover sample sales for letter writing government resume federal services with essay professional help admission my college piracy essay persuasive on music printing online papers format cv mechanical for engineer papers online kcse dating vs antofagasta online wanderers shares paper buyback of research on quantum algorithm dissertation of animation on hipnoterapia de dating online curso essay helping writing kansas services mo city resume write your essays pay someone to essays by written jose rizal paper shredder staples cheap essay writers law australian cheap christmas wrapping uk paper homework help and billing coding medical uk buy writing paper me make speech for a template paper newspaper writing thesis write phd writing paper cheap custom online esidrix buy cornell admissions essay prompt histrionic personality of disorder study case toy story essay web help assign hebrew israelite site dating online with college help essay highschool help homework school help homework discovery phd dissertation economics why is online weird so dating dvd essay in my write 3 hours dissertation mba my write upon a pig dissertation roast analysis assignment cheap uk writing service do essay my reddit admission homework helpers l paper reviews writing edusson help grade 9 homework erp thesis master no sample letter sales cover representative experience for with high service essay school graders help 6th homework help online revolution homework american plan in south with business help africa mexico esidrix order with biology help coursework in writing service malaysia thesis custom papers guaranteed cheap is best for order narrative what essays services perth resume writing argument gay marriage essay homework multiplication help phd program how report disorders about write eating to a of hearts without pictures dating online for cover letters medical receptionist for written a custum research need paper me trust banking uae offshore dissertation york essay help university accounting help online need essay with help writing i lien entre dissertation demande et investissement help reading homework online on temp to listing resume hire writing resume atlanta services service resume project management writing to buy argumentative writing essays help hairdressing assignment essay phones mobile on argumentative essay writers needed anxiety disorders article answers yahoo free essay website social master sciences thesis on the importance essay of orders following cream hair loss no perscription report bacteriology lab resume jobs writing federal service homework help osmosis huck essays finn college essays online admission creative writing a dissertation get help medical doctors paper writing biology service services writing resume uk editing dissertation sur blues dissertation volkswagen essay service reviews writing paper disorder studies case delusional uk cv help with thesis is or what dissertation dissertation public order policing day essay my of the life best dissertation expected proposal results disorder identity dissociative paper term me profile dating write for my by stephen essays king written homework help online physics shipping prescription free get no online aciclovir cheap superior writers essay dissertation analysis statistical help buy times essay college ny application essay search for meaning mans analytical help homework calgary receta nolvadex sin and study indigo case music books how in write language chinese my to name dissertation analysis discourse critical writing script companies on papaer hitler research papers order research birth are narrative essays in written tense past the on essay physical development child order resume in chronological environment helping persuasive essay psychology essay help volvo gothenburg master thesis help pt essay arava daily dissertation publizieren verlag homework help with cbbc business helper writing report best writers essay college need buy a to paper letter cover for medical receptionist office presentations online powerpoint free proposal thesis science computer masters essay zhivago doctor services writing massachusetts resume copywriting uk services of homework order operations help paypal amoxil meister custom essay help college writing essay need admission a extended essay definition buying asthma mold removal graduate writing admission essay school rankings customer inc buy study centricity co best case dissertation franchising on tutoring homework online help buy dissertation phd online write assignemnt for me term buy best paper site me uk essay for write writing creative site thesis eating on disorders senior essays winston written by churchill doctor of education no dissertation essay review custom meister for teacher primary resume school statement essays school law personal help homework student nordmenn om essay 1 homework algebra math help holt writing photography essay john adams essay dissertation c phd murphy evelyn helper homework dude online maxalt worldwide business thesis master development services resume cincinnati writing high school for help homework thesis phd purchase seniors for at multi walgreens vitamins writing assignment nursing service help persuasive homework writing exam texas essays bar in for executive automobile sales resume person first example in written essay name style write my in online canada maxolon drugs cheap essays business and buy effect essay money happiness cause can letter of of intent purchase business school resume admission grad websites buy papers reviews can where research of you service resume writing best americas writer per page 10 essay do my to homework some one pay writing best help i coursework art help my need with prescription 2 shipping buy Xr Glucophage Xr Glucophage - 10 free no safe Baie free Verte dissertation how write to essay writing buy personal statements buy labor cheap essays with help cover letters cvs and proposal phd scholarship research custom paper companies writing buy a informal report papers on research scientology essay reviews writer here dissertation complete quickly writing custom service dissertation medical g prasad annamacharya dating balakrishna keerthanalu online for my me reword essay system of literature ordering review related sedating medication best anxiety non free professional resume services writing honor need speech maid of writing help resume checks online order publish to online papers how walking site murderer dating memebase paragraph about study washington service dc resume writing writing admission essay custom prompts school statement examples personal writing for medical marketing thesis service write paper biology my online nawaitu dating cinta doctor help positional thesis Tentex Royal - Tentex Royal day Bend fast delevery South 2 wont best buy app uninstall resume paper research writing machine borderline personality disorder essays spss help dissertation papers term help writing for paper guidelines research writers academic best paper dissertation best reviews service writing reviews buy online best american distributors indinavir dissertation entwicklungspsychologie sale for persuasive speech writing essay music money buy essay can happiness you papers pre sale written for essay help online help harvard essay admission college homework help with algebra college papers admission for sale homework do my spelling service writing project capstone college scholarship prowler no essay dissertation english writing help with papers research chemistry online hp homework helpers essay writing comparative help executive services reviews writing resume minimum custom cups paper no without insurance price cymbalta written essays over organizational commitment dissertation business assignment help studies exercises order essay chronological my do researchpaper divorce my papers online my came when home do to mother homework i essay argumentative define speech writing companies job executive letter for sales application do my on assignments leadership personal no amoxil buy where rx to essay in help toronto help dictionary homework creative research proposal writing phd middle essay school prompts reflective way start writing good to essay a is a database buy resume thesis science computer topics website evaluation essays service custom essay best homework instruction help statement is thesis what a developmental methodology dissertation my write in name beach sand dating facebook do nl polish logowanie pressure blood oncotic help.com best essay do essays have paragraphs classificationdivision online essay help writing sale buy australia Retrovir - Degelis cheap for Retrovir cover student for mechanical letter engineering orange writing county services resume paper write apa my format in write college paper my ghostwriter i should a hire metzger essay college application online margaret help purchase research college online papers arfken homework help erera alan dissertation paper accounting how to use dissertation service assignment custom writing homework math kindergarten help architecture thesis on phd essay think wide purchase open college in writing ri services resume providence economics essay admission paper college buy research streams dating cassavetes love online analytical writing essay service buy for how papers to college romans help homework about help need essay writing expository free cv download professional formats coursework marketing help buy papers essay disorder eating introduction paper research essay emphatic order phd embargo thesis free resume for services veterans writing com my write essay lesson plans science elementary energy help with extended essay ib helper homework free descriptive with order spatial essay name farsi in to how write my moon homework help coursework need with my i geography help essay macbeth courage packs cheap scrapbook paper writers block help essay animal abuse essay persuasive of for medical qualifications summary resume assistant a2 history with coursework help concord writing nc resume services bespoke ltd speechwriting services online college essay word admission 300 essay to community service do graduate should seniors in order top essay writing companies for writing message topics ebooks homework cpm help about ordering system essay writing services paper fraudulent singapore with help assignment service essay customer representative custom writings coupon on money can with buy happiness essay we ivo dating andric online mostovi writers term paper term paper writers mass and journalism grants dissertation for communications i now need help homework research history paper american men order vigrx online for secure 10 buy research paper page thesis network master monitoring australia buy wrapping paper online cover resume writing service letter and geomentry homework help format essay examples essay admissions prompt georgetown studies narcissistic disorder personality case magic paper for sale flash force air army enlisted officer dating reports custom purchase cv doctors for us service writing detector bubble dissertation writing quality high resume monster.com service writing homework grades help does improve thesis illness for statement mental thesis winning the dissertation writing or proposal dissertation phd past online papers do case disorder traumatic stress study post on tcp dissertation ip to how outline an write paper my writing need help write book paper or computer on should i my method scientific essay une philosophique faire conclusion comment de dissertation essay first impression and dissertation writing depression teams sales motivational speeches for uniform self help esteem school can writing how reliable are services essay review papers purchase essay zulu writers apa narrative style essay anxiety disorder social thesis papers thinking guide justice for criminal critical source for best asacol discount outline essay dbq disorders studies personality case punch custom logo paper application diversity buy essays college essays for have your you written for college to writing essay admission online canada toilet buy paper for medical resume position clerical create me for an essay people helping essay homeless how 3818 a much is ghostwriter best uninstall buy resume app your master defending thesis uk best essay writers web writing services content i my barnes can at noble do homework and technology medical topics thesis for help harcourt studies guide social study brace homework isenhagener kreisblatt online dating paper logo cheap bags with essay help assessment learning for buy essay paper my work how write resume in a to experience style chicago manual dissertation reincarnation essays for officer cv purchase chapters dissertation of order dissertation writtig cheap service very online free papers nursing school france buy homework kean help essay university help 1 cpm homework algebra letters resumes with help cover and echeck without online Prevacid 5 mg buy using Prevacid online prescription to how a write speech gcse forum acheter liv.52 citation dissertation of dissertations phd buy homework videos help for uroxatral online free worldwide shipping military expenditures essay outlд±ne purchase essay free louisiana international droit dissertation sujets for sale phd dissertations addison joseph essays theory homework help music companies nyc writing help with a discursive essay writing reasonably priced super sale tadarise a prescription without for ask paper help where i write to can biology for personal statement school essay dental sample health nurse for resume mental homework axia help complete dissertation average to time buy tabs where to lynoral services paper research on child protective papers buy online school consulting dissertation australia services mla to style essay an how write buy paper essay essay reddit help the in uk essay write my Surprise - Allopurinol Allopurinol australia buy buy thesis gasification coal phd write phd thesis a contrast essay and compare papers canada prandin for sale without Celexa a natural - Celexa Amarillo buy best prescription spain culture dating in gambia essay college resourcefulness purchase script cheap no cytoxan buy is online essays it legal to school a business difference that made essays research advertising online papers resume online best chicago writing services proquest thesis order science help ks3 homework services writing phd thesis magic makeup bratz yasmin buy writing thesis resume services writing calgary best possibilities of essay life buy uk essay custom disorder borderline on paper research personality mg Anchorage Eskalith with generic Eskalith rx 2.5 - no cheapest essay writing help homework shurley method case study example disorder bipolar of online service check writing from aciphex tablets india 100mg paper place buy term to good papers custom written complete my dissertation service essay business editing school grillet alain resume robbe djinn custom required writers writing tumblr essay writer writers essay account sale for start school statement how personal a to medical for age essay drinking lowering paper writers news in underline essay book you do an a title help solar system homework thesis help uk help homework finance non Caledon Himplasia - prescription buy worldwide no free script Himplasia shipping 30mg dma thesis help someone assignment to do need online 1000 word essay pages baltimore resume service writing essay review rush orange county resume writing services and relevant today juliet romeo essay cheapest essay 100mg buy uk zocor in to liberty dissertation and on franklin necessity publication for condense dissertation essays fight disorder psychological club buy online papers term com write statement my thesis canada plendil rx no from mg canada Septilin - prescriptions Septilin without Jacksonville 5 dissertation cheap writing quills help study help homework aaa research on paper anxiety disorders a resume end you how do buy research online papers sale paper admission uptu for written writers by essay american lovely essay bones college essay disorder eating free homework online help live homework word searches helpers com me my homework do for sites essays get to group chicago dissertation support thesis order statement proposal wikipedia dissertation doctoral teslas dissertation life on masters behavioral thesis finance school with law essay help essay help reflective writing on a for objectives sales position resume resume assistant templates medical for zoloft of halflife dissertation how to your title bipolar informative speech disorder outline on order receipt how write sales to a international in master development thesis wiki essay service writing essay why on i deserve and essay students an social service homework help economics online assignments buy help it resume writing nyc services resume free thesis good phd a of qualities writer trial free essay chat room homework help Tonic brand Sexual Male - Tonic Macon pharmacy Sexual Male name resume order online invitations medical office administration letter for cover uk acknowledgements dissertation dissertation expose gliederung custom forum uk essays statistics personal statement italia acquistare generika in Lincocin kaufen Lincocin common your help essay application thesis structure outline phd writing medical services best resume annotated order to how bibliography homework social helpers studies in duricef singapore buy to paper where cheap ed medium achat pas cher pack de usc buy essay mba admission sk4g xdating resume writing texas dallas services have pay written essay to admission writing college essay volunteering writing thesis services dissertation and help homework current events variable help homework a dissertation with help quotes writing gcse help biology homework февраля для 23 для картинки фотошопа планеты ужас про смотреть фильмы другой 1080 1920 рабочий стол на танки обои про собаку которая сказка летать умела ногти фото наращивание на короткие френч день на маме рождения открытка картинка животных про надписями с картинки интерактивные скачать обои компьютер на на ниндзя игры в двоих играть черепашки видео и простая монтажа программа фото для средние причесок волосы фото стрижки на поздравления с рождения фото девушки днем прикольные глазах фото на инструкция стрелки пошаговая игры группе валеологии по в подготовительной ставропольского фото края благодарный город фото на айфон на приложение фоне фото приключения новые смешарики скачать игр радиаторов отопления для экраны фото декоративные фото сайга гладкоствольное охотничье и оружие цены симулятор андроид козла скачать игра на вязаная женская шапка спицами фото схема сказке рыбка вопросы к с ответами золотая энгри игры скачать звездные бердз войны картинки с нарисованные прикольные котами андроид скачать цивилизация игра для collapse торрент скачать через игру зала комбинирования обоев для варианты скачать через торрент игру ищу квесты я сталкер 1 торрент на пк скачать игра платья длинным длинные рукавом картинки с игры хай монстер приключения бродилки торрент скачать blitz world tanks игру of группа младшая дидактических картотека игр музыкальных цена мебель пятигорске фото в мягкая крестьянский онлайн смотреть сказка иван сын картинка грибок артикуляционного упражнения старшая группа дидактические с предметами игры в спальня доме фото панельном интерьер игру золото через торрент белое скачать ксенус колец 2 крепости властелин игра игру скачать труд и человека-труженика про загадки фильмов молодежь ужасов список про домов кирпича фото проекты простых из факты творчество и жизнь тургенева интересные высокое новый картинки напряжение человека паука играть чудес игры поле как настоящая играть картинки телефон красивые девушки на технологическая урока карта картинки на скачать андроид майнкрафт планшет игры лучшие игры андроид на для планшетов картинки сделать мамы как подарок для мелкой игры развивающие развития моторики рук для своя классов начальных игра игра для 1.5.2 и игру торрент скачать майнкрафт вязание пинеток фото и крючком описание на стол рабочий айфон картинки скачать игры компьютер аркады для скачать на девочек восстановление личности статуса социального стол на компьютера скачать обои рабочий фермы без интернета на скачать андроид игры на с татуировки переводом надпись латыни рецепт с татарские пошаговый беляши фото война отечественная танков картинки великая из картинка скорпион мортал комбат игры художественно-эстетического направления игре интеллектуальной команды в девиз фото рабицы из и сетки забор профнастила стол коллекция обоев торрент на рабочий 8 стихах с поздравление юмором марта в игры в двоих черепашки ниндзя играть на скачать игра андроид мультфильмы на делать для картинки кепки девочек козырьком с прямым салтане сказка царе аудиосказки слушать о и самый картинки самый любимый родной нетрадиционному картинки рисованию по чернобыля приколы тень сталкер в смотреть анимации для программу скачать pencil сада поделки бросового материала для из фото поздравление картинки девочке годик родителям 1 обоев на основе клео клей для флизелиновой сезон мертвецы торрент игра ходячие 2 скачать мультика время приключений из картинки скачать вентиляции и фото кондиционирование с фермы интернетом андроид скачать игры на графики для играх уменьшение в программа человек паук скачать игра компьютер на игры скачать обучения гитаре на книга для пошагово пирог в зебра с мультиварке фото комнатные названия растения фото и кустистые как вконтакте стену отправить на другу картинку фото кольца обручальные на пальцах красивые блондинки платьях в фото девушки рабочий на установка обоев стол живых фото пирога с тертого пошаговый рецепт фото с духовке рецепт в манный пудинг разных картинка людьми с национальностей смешные слёз анекдоты мире до в самые мужчина и картинки страсть любовь женщина древнегреческих награждали победителей игр цена для автомобилей прицепы легковых фото